Cyklon w Indiach. Są ofiary śmiertelne

W Indie uderzył cyklon Tauktae, który uznano za najsilniejszy od ponad 20 lat. W wyniku kataklizmu zginęło co najmniej 96 osób, wliczając w to ofiary z barki, która zatonęła wskutek cyklonu. 150 tys. osób zostało ewakuowanych w głąb kraju, a kilkadziesiąt wciąż jest poszukiwanych. Poznaj szczegóły tej katastrofy.

Do Indii dotarł gigantyczny cyklon Tauktae, który uderzył w zachodnie wybrzeże kraju w poniedziałek. Zdaniem ekspertów był to największy cyklon w tej okolicy od ponad 20 lat.

Cyklon w Indiach. Zginęło wiele osób

Prędkość wiatru, którą osiągnął cyklon Tauktae to nawet 190 km/h. Jego siła odpowiada huraganowi trzeciej kategorii w skali Saffira-Simpsona. Meteorolodzy ostrzegają, że niestety może on jeszcze bardziej przybrać na sile.

Cyklon doprowadził do śmierci 16 osób, kolejne 80 pochodzi z barki, która zatonęła niedaleko wybrzeża. Akcję ratunkową utrudniają ulewne deszcze, porywiste wiatry oraz wysokie fale. Kilkadziesiąt osób wciąż jest poszukiwanych.

Najgorsza sytuacja jest w Gudźaratu, Kerala, Karnataka, Goa i Maharashtra. Cyklom zniszczył tysiące domostw, zerwał linie energetyczne, przez co wiele osób nie ma dostępu do prądu.

Z powodu niebezpiecznego cyklonu wstrzymano w Indiach program szczepień przeciwko COVID-19. Przypomnijmy, że sytuacja pandemiczna w Indiach jest tragiczna. Każdego dnia przybywa tam nawet 400 tysięcy nowych zakażeń.