Chiny mają pomysł na bezpieczne podróże w czasach koronawirusa

Chiny prezentują pomysł na stworzenie globalnego systemu certyfikatów zdrowotnych w formie kodów QR, co ma ich zdaniem ułatwić podróże międzynarodowe w czasie pandemii COVID-19. Oświadczenie przedstawił przywódca ChRL Xi Jinping na szczycie grupy G20.

Szybkie kanały transportu

„Musimy dalej harmonizować przepisy i standardy oraz utworzyć „szybkie kanały”, by ułatwić uporządkowany przepływ osób” – powiedział Xi. Jego słowa zostały opublikowane przez oficjalną chińską agencję prasową Xinhua. Xi informuje, że kody QR miałyby za zadanie weryfikować stan zdrowia wszystkich podróżnych. W kodzie byłyby zapisane wyniki badań pod kątem koronawirusa.

Pomysł wzbudził jednak podejrzenia obrońców praw człowieka, którzy wspominają, że tego typu metody, mogłyby być wykorzystane do szerszego nadzoru politycznego i wykluczenia.

Certyfikaty zdrowotne

Koronawirus utrudnił normalne funkcjonowanie, ale również podróże między krajami. Liczne ograniczenia dotyczące wjazdów cudzoziemców, kwarantanny i obowiązku pokazywania negatywnych wyników testów na COVID-19 sprawiły, że Chiny zaproponowały unikalny mechanizm, który miałby funkcjonować na skalę globalną. Miałby on polegać na uznawaniu certyfikatów zdrowotnych, opartych na wynikach badań genetycznych w formie kodów QR. Xi apeluje o przemyślenie zaproponowanego rozwiązania i liczy na to, że kraje chętnie dołączą do projektu.

Obecnie w Chinach korzysta się z sytemu kodów zdrowotnych do walki z pandemią. Pomysł został wprowadzony w życie już w lutym. Aplikacja automatycznie przydziela kod, który opisuje stan zdrowia osoby, na podstawie deklaracji i śledzenia ruchu osób. Osoby, które otrzymały kod zielony – mogą swobodnie podróżować i poruszać się po chińskich ulicach. Kody pomarańczowy i czerwony, oznaczają obowiązek izolacji.