Certyfikaty szczepionkowe zostały przyjęte przez Europarlament

Parlament Europejski przegłosował wydawanie certyfikatów szczepień. Zaświadczenia mają być ważne przez 12 miesięcy od dnia wydania. Będą ułatwiać swobodne przemieszczanie po unii. Jak uzyskać taki certyfikat?

W Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie w sprawie paszportów covidowych. Decyzja została przegłosowana 540 głosami. Przeciw było 119 głosów, natomiast 31 osób się wstrzymało. Zmieniono również oficjalną nazwę certyfikatu z „cyfrowego zielonego certyfikatu” na „unijny certyfikat zdrowia”.

Koronapaszporty przegłosowane

Unijne certyfikaty zdrowia będą dostępne w wersji papierowej lub cyfrowej. Będą potwierdzeniem pełnego szczepienia przeciwko COVID-19 oraz niedawno otrzymanego negatywnego wyniku testu. W certyfikacie będzie mogła znaleźć się również informacja o przebytym zakażeniu z przeszłości.

Nowe unijne certyfikaty powstały w celu ułatwienia poruszania się po Unii Europejskiej. Ich posiadacze nie będą podlegać ograniczeniom w krajach europejskich. Oznacza to, że nie będą poddani kwarantannie, samoizolacji, czy dodatkowym testom w kierunku koronawirusa.