AirBaltic nie będzie już latać nad Białorusią

Minister transportu Łotwy Tālis Linkaits przekazał, że decyzja o wstrzymaniu lotów airBaltic nad Białorusią jest związana z wczorajszym incydentem. Władze w Mińsku wymusiły lądowanie samolotu Ryanair lecącego z Aten do Wilna, aby zatrzymać opozycyjnego blogera Ramana Pratasiewicza.

Łotewskie linie lotnicze airBaltic zrezygnowały z lotów nad Białorusią. Decyzja jest związana z porwaniem samolotu Ryanair lecącego z Aten do Wilna przez białoruskie służby.

Wymuszone lądowanie Ryanair

Samolot linii Ryanair SP-RSM został wczoraj zmuszony do lądowania na lotnisku w Mińsku. Maszyna leciała Aten do litewskiego Wilna, podczas gdy nad terytorium Białorusi do załogi dotarła informacja o możliwej bombie znajdującej się na pokładzie.

Do momentu wylądowania, samolot Ryanair Boeing 737-800 był eskortowany przez myśliwiec MiG-29. Po uziemieniu maszyna została bardzo dokładnie sprawdzona i okazało się, że alarm był fałszywy. Na miejscu aresztowano jednego z pasażerów lotu, białoruskiego opozycjonistę i przeciwnika reżimu Aleksandra Łukaszenki, Romana Protasiewicza.