Search The Query
Search

Samochodem do Grecji – ile trwa podróż, którą trasę wybrać, ceny winiet i autostrad

Image

Grecja od kilku lat jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków wakacyjnych przez Polaków. Jest to kraj, który zachwyca nie tylko pięknymi widokami, ale też bogato rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Najwygodniej dostać się tam samolotem, jednak wielu turystów wybiera tańszą opcję – drogą lądową. Jak dojechać do Grecji samochodem? Poznaj najważniejsze wskazówki dotyczące trasy!

Wakacje w Grecji – jak dojechać samochodem?

Do Grecji samochodem najłatwiej jest się dostać, jadąc przez Słowację, Węgry, a następnie przez Serbię oraz Macedonię. Jest to również zdecydowanie najszybsza i najlepsza droga, która pozwoli nam całkiem szybko dostać się na południe Europy.

Wybierając tę trasę, należy pamiętać o zakupie winiet. Obecnie wszystkie winiety możesz kupić bez problemu online. Jedynie w Serbii i Macedonii za przejazd płacisz na bramkach.

  • – Cena winiety w Słowacji na 10 dni to koszt 10 euro; na 30 dni to natomiast 14 euro – Kup winietę
  • Na Węgrzech za winietę obowiązującą przez 10 dni zapłacisz około 80 złotych; 30-dniową za około 100 złotych – Kup winietę
  • W Serbii płacisz natomiast za ilość przejechanych autostradą kilometrów. W ten sposób za przejazd 100 km zapłacisz od 3,5 do 6 euro. Na bramkach masz możliwość płatności kartą lub gotówką w euro, a także w serbskich dinarach.
  • W Macedonii podobnie jak w Serbii płacisz za przejechany odcinek autostrady. Koszta są zależne od przejechanej trasy.
kreta grecja

Podróż po Grecji, to również konieczność poniesienia opłat na poszczególnych odcinkach. Są one zazwyczaj zależne od fragmentu autostrady i wynoszą od 1,5 do 5 euro. Niektóre przejazdy są natomiast droższe, lecz dotyczą one zazwyczaj przejazdów na przykład poprzez mosty czy tunele.

Alternatywne trasy

Zdarza się, że nawigacja może pokierować Cię przez Czechy (kup winietę), następnie przez Słowację (kup winietę), bądź Austrię (kup winietę), Słowenię (kup winietę), Chorwację, a dopiero potem przez Serbię i Macedonię. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić, warto zdecydować się na wariant pierwszy, czyli przejazd przez cztery kraje, zamiast siedmiu. Istnieje możliwość wyboru lokalnych dróg, za które nie musisz płacić, a więc oszczędzasz tym samym na winietach oraz innych opłatach autostradowych.

Do Grecji samochodem możesz też dostać się, zmieniając końcowy fragment trasy na Rumunię (kup winietę) i Bułgarię (kup winietę), zamiast przejechania przez Serbię. Jest to jednak droga wymagająca od Ciebie zakupu winiet w obydwu krajach, a trasa może okazać się cięższa dla kierowcy.

Nocleg w Grecji znajdziesz na stronie Booking.com

Ile trwa podróż do Grecji?

Decydując się na samochodową wyprawę, musisz liczyć się z dosyć długim czasem przejazdu. Wybierając krótszą trasę zajmie ci ona niecałe 21 godzin, dłuższe natomiast trwają prawie dobę. Trzeba doliczyć też do tego przykładowo możliwe utrudnienia na drogach, a także stanie w kolejkach na granicy, które mogą zająć sporo czasu i znacznie wydłużyć Twoją podróż.

Ważne jest, aby dobrze przygotować się do takiej podróży, po to by przebiegła ona komfortowo. Możesz na przykład zaplanować sobie dłuższe postoje w różnych miastach, warto też pomyśleć o rezerwacji noclegu na jedną noc mniej więcej w połowie trasy. Dzięki temu podróż będzie bezpieczniejsza, a także nie będzie aż tak męcząca. Może to jednak wpłynąć na długość podróży do Grecji samochodem, więc należy wszystko dobrze przemyśleć przed wyjazdem, szczególnie jeśli Twój czas na urlop jest ograniczony.

mykonos grecja

Gdzie warto się zatrzymać w drodze do Grecji?

W zależności od wyboru trasy, w drodze do Grecji możesz zdecydować się mały zjazd z trasy. Pozwoli Ci to zwiedzić także inne kraje oraz znajdujące się tam atrakcje i zabytki.

Jadąc przez Słowację, warto zatrzymać się na chwile w Bratysławie i przejść się po tamtejszym rynku, bądź zobaczyć Zamek Bratysławski. Jeśli Twoja trasa będzie przebiegała raczej przez wschodnią część kraju, to warto zatrzymać się na chwilę i zobaczyć tamtejszy Zamek Spiski, a także Koszyce. Natomiast jeśli zdecydujesz się na podróż przez Czechy to warto jest odwiedzić Brno, bądź znajdujący się kawałek od niego Kras Morawski z ciekawymi jaskiniami.

Zobacz także: Półwysep Peloponez – jeden z najciekawszych regionów w Grecji

Dalej w zależności od tego, jak przebiega Twoja trasa, możesz zwiedzić stolicę państw, przez które jedziesz. I tak przykładowo możesz zdecydować się na zobaczenie Wiednia, Budapesztu, bądź Zagrzebia oraz ich zabytków. Dobrym pomysłem może okazać się też rezerwacja noclegu, w którymś z tych miast, gdyż znajdują się one mniej więcej w połowie drogi do Grecji.

Jeśli chcesz zatrzymać się w dalszej części podróży na przykład w Serbii, to warto pomyśleć o zobaczeniu Nowego Sadu i jego starówki, bądź Belgradu, który w swoim obrębie ma mnóstwo ciekawych do zobaczenia miejsc. Decydując się na postój w Macedonii, warto zobaczyć stolicę kraju, którą jest Skopje. Miasto to pełne jest pomników oraz ciekawej architektury.

Decydując się na zwiedzanie w drodze do Grecji, warto dać sobie jednak więcej czasu na podróż. Powód? W niektórych miejscach warto zatrzymać się na dłużej niż kilka godzin.

grecja atrakcje

Przepisy drogowe w Grecji?

Wybierając się do Grecji samochodem, trzeba pamiętać o tamtejszych przepisach, które obowiązują w ruchu drogowym. W terenie zabudowanym maksymalna prędkość, jaką możesz osiągnąć to 50 km/h. W niezabudowanym natomiast nie powinieneś przekraczać 90 km/h. Na drogach ekspresowych możesz jechać maksymalnie 110 km/h, a na autostradach 130 km/h. Ważne jest, aby stosować się do tych ograniczeń, aby nie popsuć sobie wakacji niechcianym mandatem, gdyż ich ceny są wysokie.

Coś, co odróżnia Grecję od Polski to używania świateł mijania jedynie w trakcie złych warunków atmosferycznych, bądź w nocy. W trakcie dnia, kiedy pogoda jest dobra, nie masz potrzeby ich włączać. Dodatkowo dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0,5 promila, jeśli jednak masz prawo jazdy krócej niż dwa lata, to limit się zmniejsza do 0,2 promila.

Jeśli podróżujesz z kimś, to warto wiedzieć, że wszyscy w samochodzie mają obowiązek zapięcia pasów bezpieczeństwa. Nie muszą tego robić jedynie kobiety w ciąży, taksówkarze oraz kierowcy aut dostawczych.

Kultura jazdy Greków – czyli na co uważać jeżdżąc po Grecji?

Podróżując do Grecji samochodem, warto znać kulturę jazdy tamtejszych kierowców. Pozwoli to uniknąć kolizji, czy innych nieprzyjemnych zaskoczeń. Coś, o czym warto pamiętać, to fakt, że Grecy na rondzie ustępują pierwszeństwa osobom, które włączają się do ruchu, a nie tym, którzy już po rondzie jadą. Z dodatkowych rzeczy warto wiedzieć, że Grecy często gwałtownie wyprzedzają. Dobrze jest też uważać na pieszych w okolicach przejść.

Dokumenty w Grecji – jakie?

W Grecji podobnie jak w Polsce, aby prowadzić auto, musisz mieć ukończone 18 lat. Oprócz podstawowych dokumentów takich jak dowód osobisty bądź paszport, kierując samochodem, musisz mieć prawo jazdy, a także dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem. Dodatkowo należy posiadać ubezpieczenie OC. Warto też przed wyjazdem wyrobić sobie kartę EKUZ, która pozwoli Ci skorzystać z podstawowych świadczeń opieki zdrowotnej bez żadnych opłat.

grecja dokumenty

Wszystko, co musisz mieć w samochodzie podróżując po Grecji?

Wybierając się samochodem do Grecji, obowiązkowe jest posiadanie apteczki, trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy. Zaleca się również używanie kamizelki odblaskowej poza terenem zabudowanym, jednak nie musisz mieć jej na wyposażeniu swojego auta. Planując wyjazd z dziećmi dodatkowo, należy również mieć odpowiedni fotelik, gdyż do 12 roku życia, bądź 135 cm wzrostu jest on wymagany.

Ubezpieczenie samochodu

Jednym z podstawowych dokumentów, które są wymagane podczas kontroli drogowej w Grecji, jest ubezpieczenie OC samochodu. Warto sprawdzić przed wyjazdem czy na pewno masz je ważne i czy jest ono wystarczające, aby w razie wypadku nie mieć żadnych problemów.

Trzeba jednak pamiętać o jednej dodatkowej rzeczy, jeśli decydujesz się na podróż przez Macedonię. Musisz wyrobić wtedy u swojego ubezpieczyciela tak zwaną zieloną kartę. Czym ona jest? To nic innego jak dokument potwierdzający, że Twoje ubezpieczenie OC jest ważne. W większości firm ubezpieczeniowych jest to darmowe, bądź poniesiesz za to niewielką opłatę. Warto o niej pamiętać, aby uniknąć dodatkowych kosztów na granicy, związanych z potrzebą wykupienia ubezpieczenia w kraju, do którego chcesz się dostać. W Macedonii taka opłata wynosi 50 euro.

Wycieczka do Grecji samochodem, choć czasochłonna i kosztowna, może okazać się wspaniałą przygodą, jeśli ją odpowiednio zaplanujesz. Jest to świetny sposób na zobaczenie nie tylko kraju docelowego, ale także innych państw europejskich!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

1 Comments Text
  • Jazda samochodem po Grecji to trauma. Mam doświadczenia z kilkunastu wyjazdów na Bałkany. Zaliczyłem Słowenię, Chorwację, Bośnię, Czarnogórę, Kosowo, Macedonię, Serbię, Albanię, Grecję, Bułgarię, Rumunię. Zjeździłem cały Półwysep Bałkański zawodowo i jako turysta.
    Greckie drogi rozpadają się. Grecy budują nowe drogi ale zupełnie nie przejmują się stanem już ukończonych. Płatna autostrada z Albanii do Salonik, dwa lata po ukończeniu nadaje się do remontu. Garby, wyrwy i koleiny. Gorzej jest tylko w Albanii. Grecy nie respektują znaków ani pasów na jezdni. Obowiązuje zasada „większy może wszystko” i „trąbię więc mam pierwszeństwo”. Zatrzymują się na środku jezdni, wyjeżdżają z miejsca parkingowego nie ustępując pierwszeństwa. W ogóle nie ma tam takiego pojęcia jak „ustąp”.
    Światła awaryjne służą do parkowania gdziekolwiek. Znaki drogowe z tabliczkami informacyjnymi są tylko po grecku. Oczywiście ani policja ani nikt w pobliżu nie jest w stanie wyjaśnić co oznaczają bo albo nie znają angielskiego albo po prostu nie wiedzą. Greckie ronda to już kompletny koszmar.

  • Leave a Reply

    Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

    This will close in 0 seconds